Poznaj szczegóły zbrodni najsłynniejszych seryjnych morderców! Zobacz jak policja wpadła na ich trop! Oglądaj "Zbrodnie, które wstrząsnęły światem"

W każdy wtorek od 8 maja o 22:00 tylko na Discovery Channel

Nagrody w konkursie dla internautów ufundowali:

Discovery Channel

i Wydawnictwo ZNAK (www.znak.pl)

Kamery internetowe

Zestawy: gadżety Discovery Channel

Książki wydawnictwa ZNAK "Psychopaci są wśród nas":

LISTA LAUREATÓW:

Gadżety Discovery Channel, książki i kamerki internetowe:

1. Jacek Śliwka

Odpowiedź na pyt. 1 - Rosemary West

Odpowiedź na pyt. 2

1.Niestabilne życie rodzinne. Częste przeprowadzki, zmiana posady, czy sprawujących opiekę nad dzieckiem co powoduje, że dziecko jest pozbawiane miłości lub opieki; rodzice są rozdzieleni lub nieobecni - badania wykazują, że 60% jednostek psychopatycznych straciło rodzica/

2.Psychopatia - socjopatia /Brak sumienia i pustka emocjonalna pozwala dokonać okrutnych zbrodni/

3. Ofiary przemocy i molestowania seksualnego w dzieciństwie. Podejrzewa się, że ponad 60 % seryjnych morderców była w dzieciństwie i młodości ofiarami długotrwałej przemocy seksualnej i fizycznej. Dr Meloy pisze, że we wczesno - dziecięcym rozwoju, u psychopatów następuje rozszczepienie: "delikatne ja", które jest podatnym na zranienia wnętrzem, oraz "twarde nie - ja", które jest niepożądaną, karzącą powierzchnią (poniżające lub bolesne doświadczenia). Dziecko zaczyna oczekiwać, że wszystkie doświadczenia z zewnątrz będą bolesne, więc obraca się do wewnątrz. W celu ochronienia się przed szorstkim środowiskiem, dziecko rozwija "charakterologiczną zbroję", nie ufającą niczemu z zewnątrz i odmawiającą wejścia do wnętrza. Dziecko odmawia identyfikowania się z rodzicami, a zamiast tego postrzega ich jako wrogich obcyc.

Do odpowiedzi wykorzystano:
http://psychotekst.com
http://zbrodnia.killer.radom.net

2. Anna Kusior

Odpowiedź nr 1: pytanie jest nie sprecyzowane Fred miał dwie żony : Rene Costello (pierwsza) i Rosemary West (druga)
Odpowiedź nr 2:
Według mnie cechy, które najbardziej opisują seryjnego mordercę to:
- pewność siebie - ponieważ, człowiek, który popełnia zbrodnie kilkakrotnie musi działać pewnie i bez wahania, inaczej straciła swój zachowawczy instynkt, a to prowadzi do błędu;

- podwójna tożsamość - chodzi tu głównie prowadzenie oficjalnego życia, zazwyczaj człowieka pomocnego, życzliwego, zyskującego sobie przychylność środowiska, otoczenia, w którym żyje, a zarazem drugiego, poprzez które spełnia swoje zbrodnicze zamiary, podwójne życie pozwala mu jednocześnie zachwycać się sobą i działać;

- precyzja - seryjny morderca upaja się swym czynem, z kolejnym mordem wręcz urozmaica je sobie, dochodzi do wprawy w zabijaniu powolnym, daje mu to możliwość torturowania, ale i jednocześnie zostawienia swojego podpisu, swego autografu.

3. Magdalena Wojtyla

Odpowiedź nr 1: Rosemary
Odpowiedź nr 1: nasuwa mi się więcej takich cech charakterystycznych :) ale m.in. to niezdolność do empatii, brak motywacji zewnętrznej, "trudne" dzieciństwo.
Jak się okazuje zdecydowana większość seryjnych morderców (jak nie wszyscy, nie wiem ponieważ o wszystkich nie czytałam) miała trudne dzieciństwo tj. brak zainteresowania ze strony rodziców/brak ojca i apodyktyczna matka/brak rodziców i właściwej opieki. "Zamiłowanie" do torturowania zwierząt", u niektórych "zamiłowanie" do ognia", sami byli ofiarami znęcania, wyalienowani ale jednocześnie część z nich wcale nie odstawała od swoich rówieśników pod względem np. inteligencji.
Seryjnych morderców cechuje także ww. brak empatii i motywacja wewnętrzna, tj. znana tylko jemu samemu, a mająca swoje podstawy - jak myślę - nie tylko w trudnym dzieciństwie ale także w zaburzeniach psychofizycznych. Pewne części mózgu - odpowiadające właśnie m.in. za współodczuwanie czy agresję nie są właściwie rozwinięte lub są uszkodzone. Uważam, że jest to niezbędny element, ponieważ same warunki w jakich dorastał dany morderca nie byłyby wystarczalne do ukształtowania takiej patologii.

Gadżety Discovery Channel:

Małgorzata Malczyk
Karolina Grela
Małgorzata Malicka
Anna Mazur
Elżbieta Pietrzak


:: Jak odczytać fałszywe dokumenty i numery VIN
:: DISCOVERY - Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
:: Człowiek z Maree
:: Tajemnica Gatton
:: Tutoriale kryminalistyczne

:: NOWE! Puzzle

:: Przygody detektywa Maxa

:: Quiz
:: VIII Edycja Konkursu Wiedzy Kryminalistycznej im. prof. Brunona Hołysta
:: Test wiedzy o historii medycyny
:: Test wiedzy o kryminalistyce i medycynie sądowej
:: Układanka
:: Zagadki kryminalne

"W tym właśnie punkcie język potoczny rezygnuje i wychodzi na piwo — Terry Pratchett"


GALIEL@WEBGROUP 2005