W maju 1926 roku krakowscy malarze nie mieli zbyt wesołej miny. Stracili swoja ulubioną modelkę. Zofia Paluchowa (zwana "piękną Zośką") przepadła jak przysłowiowy "kamień w wodę".  Jak blisko prawdy było to powiedzenie przekonano się już niebawem. Z rzeczki Dłubni wydobyto kilkanaście fragmentów rozkawałkowanych zwłok, bez wielu organów wewnętrznych, a także głowy, klatki piersiowej, serca. Niestety wraz z cała masą szczątek zwierzęcych i roślinnych. Policja znalazła się w kłopocie - po pierwsze - które szczątki są ludzkie, a które zwierzęce, po drugie - jak zidentyfikować ofiarę dysponując jedynie fragmentami ciała.  Wszystkie szczątki postanowiono przekazać do badań prof. Janowi Olbrychtowi. 

Biegły bardzo dokładnie przebadał wszystkie otrzymane fragmenty. Badał ich anatomię, ale również zastosował precipitynę ludzką, czyli poszukiwał swoistego białka ludzkiego. Pozwoliło to Profesorowi na ustalenie, które szczątki należą do zwłok. 

Po zbadaniu przynależności fragmentów, Olbrycht przeszedł do identyfikacji zwłok. Ustalił, że są to szczątki ludzkie, kobiety. Na  podstawie wyglądu ujścia zewnętrznego macicy wysnuł wniosek, że kobieta ta już rodziła. Pomiary kości długich pozwoliły na określenie wzrostu ofiary na 158-160 cm. Także badanie kości pozwoliło na ustalenie wieku. Biegły oszacował go na około 28 lat. Włosy na wzgórku łonowym były ciemnoszatynowe. Z tego faktu domniemywano, iż denatka była brunetką.

Wszystkie te ustalenia pozwoliły na zidentyfikowanie szczątków, jako zwłok Zofii Paluchowej.   

Badanie mikroskopowe płuc wykazało obecność tzw. zatorów tłuszczowych. Wskazywało to na gwałtowną przyczynę śmierci. Jako że nie znaleziono na częściach ciała obrażeń mogących spowodować zejście, przypuszczano, iż urazy zostały zadane w głowę. Brak reakcji przyżyciowych w obrębie cięć przemawiał za pośmiertnym rozkawałkowaniem zwłok. 

Sprawcą okazał się mąż "pięknej Zośki" - Maciej Paluch. Skazany został na 12 lat więzienia. Zmarł w lecie 1960 roku, jako żebrak pod kościołem Św. Marka w Krakowie.  


Skomentuj artykuł na forum

:: Jak odczytać fałszywe dokumenty i numery VIN
:: DISCOVERY - Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
:: Człowiek z Maree
:: Tajemnica Gatton
:: Tutoriale kryminalistyczne

:: NOWE! Puzzle

:: Przygody detektywa Maxa

:: Quiz
:: VIII Edycja Konkursu Wiedzy Kryminalistycznej im. prof. Brunona Hołysta
:: Test wiedzy o historii medycyny
:: Test wiedzy o kryminalistyce i medycynie sądowej
:: Układanka
:: Zagadki kryminalne

"Ci, co zwyciężają, nigdy nie rezygnują. Ci, co rezygnują, nigdy nie zwyciężają." - Anonim


GALIEL@WEBGROUP 2005