strona: 1, 2

8 czerwca do oficera dyżurnego Komendy Dzielnicowej MO Katowice - Bogucice zgłosił się zaaferowany mężczyzna.  Twierdził on, iż jego brat wyglądając ze swego mieszkania na podwórko od dłuższego czasu obserwuje stale rosnący rój much na oknach mieszkania na poddaszu. Rój ten na tyle przekraczał zwykle obserwowane zagęszczenie tych nieznośnych owadów, że wywołał poważne zaniepokojenie mężczyzny.

Rys. - "Widok na mieszkanie Arnolda" - źródło:  Problemy Kryminalistyki 1969 nr 78

Na miejsce wysłano funkcjonariusza, który nie tylko potwierdził doniesienie, ale zwrócił również uwagę na okropny odór bijący z mieszkania. 

Podejrzewając, że stało się coś niedobrego z lokatorem, postanowiono dostać się do mieszkania. Wezwany strażak wspiął się po drabinie i wybił szybę w oknie, ale do wnętrza mógł się dostać dopiero po założeniu maski gazowej - woń unosząca się w mieszkaniu mogła pozbawić przytomności. Wyłamano drzwi.

To co ukazało się oczom osób wchodzących do mieszkania zakrawało na kiepski horror. 

Mieszkanie było małe i składało się z pokoju i przydechowego schowka.  Pod oknem przeszukujący znaleźli zasuszoną masę, w której można było domyślić się zwłok ludzkich. Płci domyślono się na podstawie żeńskiej odzieży. Na szyi tkwiła zaciśnięta pętla z pończochy.


Rys. - "Skrzynia ze zwłokami" - źródło:  Problemy Kryminalistyki 1969 nr 78

Rys. - "Czaszka jednej z ofiar" - źródło:  Problemy Kryminalistyki 1969 nr 78

W schowku znaleziono drewnianą skrzynię obitą blachą. Była ona przykryta szczelnie ceratą i dodatkowo stała na niej skrzynia od tapczanu. Jak się można domyślić, wewnątrz była również odrażająca masa i części ludzkich szkieletów. Znaleziono także dwie czaszki. Obok wanny leżały zawinięte w gazetę dwie kości lewego podudzia, zaś w kotle do prania bielizny znaleziono następną głowę. Po mieszkaniu porozrzucana była także duża ilość damskiej bielizny, ubrań i torebek.

Kto jest ofiarą?

Teraz należało oczywiście ustalić czyje zwłoki znajdują się w mieszkaniu. Wykluczono lokatora - Bogdana Arnolda. Wszystkie pojemnik  ze zwłokami oraz ślady dowodowe mogące pomóc w identyfikacji przewieziono do Zakładu Medycyny Sądowej AM w Zabrzu.  Do pracy wzięli się fachowcy od identyfikacji zwłok.

Pierwszą czynnością było skompletowanie szkieletów i ustalenie z iloma ciałami mamy tak naprawdę do czynienia. Stwierdzono, że w mieszkaniu znajdowały się zwłoki czterech kobiet:

Rys. - "Czaszka jednej z ofiar" - źródło: Problemy Kryminalistyki  1969 nr 78

- Na podłodze w pierwszym pomieszczeniu, z pętlą zaciśniętą z pończoch leżały zwłoki kobiety około 30 lat i 166 cm wzrostu. Czas zgonu biegli określili na około 2 tyg. przed znalezieniem.  
- Na wierzchu skrzyni spoczywały zwłoki kobiety około 40-letniej i mającej około 163 cm wzrostu. Tutaj do duszenia posłużył kabel. Czas zgonu określono na około 4 miesiące wcześniej. 
- W wannie znaleziono trupa 35-40 letniej kobiety wzrostu około 159 cm. Brakowało głowy i kończyn dolnych. Znaleziono je również w mieszkaniu - głowę w kotle do prania bielizny.  Tu także ustalono czas zgonu na 4 miesiące wcześniej. 
 - Czwarte zwłoki wydobyto z dna wanny. Kobieta miała około 30 lat i 170 cm wzrostu. Przypuszczalny czas zgonu - 6 miesięcy wcześniej. (denatkę zidentyfikowano jako prostytutkę Marię B.)

Rys. - "Szkic miejsc znalezienia zwłok w mieszkaniu Arnolda" - źródło: na podst. Józef Gurgul " Śledztwa w sprawach o zabójstwa" - kliknij aby uzyskać powiększenie

Plan mieszkania: 1 - drzwi wejściowe, 2 - szafka nocna, 3 - radio, 4 - budzik, 5 - damska halka, 6 - tapczan, 7 - plama na tapczanie, 8 - płaszcz pod tapczanem, 9 - zwłoki, 10 - okno, 11 - stół, 12 - pędzel do golenia, 13 - zlew, 14 - młotek, 15 - kuchnia, 16 - szafka, 17 - halka i pończocha damska, 18 - świetlik, 19 - drewniana skrzynia,  20 - okno-świetlik, 21 - skrzynia od tapczanu, 22 - drewniana skrzynia ze ze zwłokami, 23 - kości ludzkie owinięte w gazetę, 24 - szafa, 25 - torba i sweter damski, 26 - szafka, 27 - stół, 28 - deska ze śladami tkanki tłuszczowej, 29 - kocioł z ludzką czaszką. 

:: Jak odczytać fałszywe dokumenty i numery VIN
:: DISCOVERY - Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
:: Człowiek z Maree
:: Tajemnica Gatton
:: Tutoriale kryminalistyczne

:: NOWE! Puzzle

:: Przygody detektywa Maxa

:: Quiz
:: VIII Edycja Konkursu Wiedzy Kryminalistycznej im. prof. Brunona Hołysta
:: Test wiedzy o historii medycyny
:: Test wiedzy o kryminalistyce i medycynie sądowej
:: Układanka
:: Zagadki kryminalne

"Po latach okazało się, że Nieuchwytny Bill był tak nieuchwytny, ponieważ nikt go nigdy nie ścigał..."


GALIEL@WEBGROUP 2005