strona: 1, 2

Czym jest kryminalistyka?
Najprościej rzecz ujmując kryminalistyka jest sztuką znalezienia dowodów przestępstwa, których nie będzie potrafił obalić adwokat podejrzanego. ;)

S.Pikulski w "Podstawowych zagadnieniach taktyki kryminalistycznej" tak oto definiuje temat naszych dywagacji:
"...uniwersalny zespół metod i środków, który pozwoliłby w warunkach wzrastającej przestępczości nie tylko na optymalne wykrywanie sprawców przestępstw, lecz także na jednoznaczne i nie budzące wątpliwości udowadnianie im winy..."

Jeśli dalej chcemy cytować klasyków konieczne jest podanie definicji przytoczonej przez prof. Tadeusza Hanauska. Według niego: 
ˇ...można ją określić jako:
naukę o taktycznych zasadach i sposobach oraz o technicznych metodach i środkach rozpoznawania i wykrywania prawnie określonych, ujemnych zjawisk społecznych, a w szczególności przestępstw i ich sprawców oraz udowadniania istnienia lub braku związku pomiędzy osobami i zdarzeniami...ˇ 

Mądre, prawda? Powszechnie kryminalistyka kojarzy się większości osób (lub moja "grupa docelowa" nie była reprezentatywna:))) z panami w rękawiczkach rozprowadzającymi małymi miotełkami proszek na miejscu, gdzie doszło do jakiejś tragedii. No cóż - coś w tym jest, ale.. 
Nie zapominajmy o tym, że tak naprawdę kryminalistyka stała się dyscypliną kompleksową. A to znaczy, że korzysta ona dziś z osiągnięć wielu innych dyscyplin naukowych - od psychologii, po fizykę i informatykę. 

Oczywiście kryminalistyka nie byłaby w pełni nauką gdyby nie dorobiła się sekcji, podziałów, działów itp. ulubionych przez naukowców struktur;))) A więc działy kryminalistyki oficjalnie prezentują się następująco: 

Prawda jest taka, iż kryminalistyka to przede wszystkim zbieranie informacji. Informacje tak naprawdę zbiera się przede wszystkim od ludzi, świadków, osób znających dane środowisko, sąsiadów, rodziny itp. Pomijając oczywiście pieniaczy i osoby chore psychicznie. Często opinia publiczna ogranicza kryminalistykę do badania śladów materialnych. A przecież rozpoznanie środowiska, w którym miało miejsce dane zdarzenie także wchodzi w zakres nauki kryminalistycznej.

"...miej oczy otwarte, usta zamknięte, a ręce trzymaj przy sobie..."

Tak oto powinna brzmieć dewiza każdego, kto miał nieszczęście znaleźć się na miejscu przestępstwa. Nikt nie wie ile istotnych śladów zostało zamazanych lub zadeptanych przez nieuważne osoby bądź podczas prób reanimacji ofiar. W praktyce jest to niezmiernie trudne, lub wręcz niemożliwe, biorąc pod uwagę, iż trudno oczekiwać od bliskich, że nie podejmą prób ratowania ofiary, oraz to, że najczęściej na miejsce przestępstwa najszybciej wzywa się pogotowie.

:: Jak odczytać fałszywe dokumenty i numery VIN
:: DISCOVERY - Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
:: Człowiek z Maree
:: Tajemnica Gatton
:: Tutoriale kryminalistyczne

:: NOWE! Puzzle

:: Przygody detektywa Maxa

:: Quiz
:: VIII Edycja Konkursu Wiedzy Kryminalistycznej im. prof. Brunona Hołysta
:: Test wiedzy o historii medycyny
:: Test wiedzy o kryminalistyce i medycynie sądowej
:: Układanka
:: Zagadki kryminalne

"Bądź uroczy dla swoich wrogów,- nic ich bardziej nie złości." - Carl Orff.


GALIEL@WEBGROUP 2005