strona: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

POBIERANIE CECH TWARZY Z OBRAZU WEJŚCIOWEGO.

Niezależnie od rozpatrywanego algorytmu rozpoznawania konieczne jest wydzielenie z obrazu cech charakterystycznych twarzy. Cechy, jakie rozpatrywane są w późniejszej fazie identyfikacji podzielę na własne potrzeby na dwie grupy: cechy wynikające bezpośrednio z odległości anatomicznych twarzy oraz cechy statystyczne całego obrazu twarzy. Przykłady takich cech prezentuje:

Oczywistym jest, iż rysunek nie prezentuje wszystkich cech danego rodzaju, a jedynie wybrane przykłady. Należy zwrócić uwagę, że niektóre cechy mogą być pobierane w systemach " jeden obraz wejściowy - jeden obraz porównawczy", lecz do stworzenia bazy danych w oparciu o inne cechy konieczne jest posiadanie kilku obrazów wejściowych. ( W etapie tworzenia wzorca a nie bezpośrednio w momencie identyfikacji. )
Cechy statystyczne są bardzo silnie związane bezpośrednio z konkretnymi algorytmami rozpoznania i wysoce od nich zależne.

Problem lokalizacji oczu.
Trudno przecenić rolę oczu w procesie lokalizacji twarzy na obrazie wejściowym oraz później w rozpoznawaniu. Oczy są kluczową cechą obrazu twarzy. Prawidłowa ich lokalizacja pozwala na późniejsze traktowanie oczu jako niezmiennika.Umożliwia to odpowiednie skalowanie inwariantów w procesie sprawdzania zgodności ze wzorcem (czyli "wykręcanie" obrazu naszej buzi na wszystkie sposoby), oraz w wielu podejściach lokalizację cech do rozpoznania w oparciu o ich położenie względem oczu. Daje też możliwość sprawdzenia rotacji głowy według osi symetrii. W dużej liczbie algorytmów lokalizacja oczu jest pierwszym poważnym krokiem przetwarzania obrazu.

Opiera się ona przeważnie na przeszukiwaniu obrazu odpowiednią maską bądź opieraniu się na obliczeniach geometrycznych rejonu hipotetycznego obszaru oczu. Przykład stosowania masek do lokalizacji poszczególnych obszarów twarzy przedstawia rys.:

strona: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Skomentuj artykuł na forum

:: Jak odczytać fałszywe dokumenty i numery VIN
:: DISCOVERY - Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
:: Człowiek z Maree
:: Tajemnica Gatton
:: Tutoriale kryminalistyczne

:: NOWE! Puzzle

:: Przygody detektywa Maxa

:: Quiz
:: VIII Edycja Konkursu Wiedzy Kryminalistycznej im. prof. Brunona Hołysta
:: Test wiedzy o historii medycyny
:: Test wiedzy o kryminalistyce i medycynie sądowej
:: Układanka
:: Zagadki kryminalne

"Kiedy człowiek zstępuje w przepaść, jego życie zawsze zyskuje jasno określony kierunek.— Terry Pratchett"


GALIEL@WEBGROUP 2005