strona: 1, 2, 3, 4, 5

Badanie obrażeń wywołanych postrzałem przynosi czasami zaskakujące rezultaty, ponieważ kula w ciele potrafi zachowywać się doprawdy dziwnie. Próby i analizy pozwalają na uzyskanie odpowiedzi na takie pytania, jak odległość z której strzelano oraz kierunek wystrzelonego pocisku. Uznaje się, że jeśli znaleziono na przestrzelinie ślady sadzy i nie spalonego prochu (stwierdzono zatem występowanie  tzw. strefy osmalenia) to strzał oddano z bliskiej odległości tzn. do:

 • 25 cm dla broni krótkiej;

 • 30 cm dla broni długiej o gwintowanej lufie;

 • 100 cm dla gładko lufowej broni myśliwskiej.

Jeśli stwierdzamy obecność jedynie ziaren niespalonego prochu to  uznaje się że strzelano z odległości około:

 • 40-50 cm dla broni krótkiej,

 • 60-80 cm dla broni długiej.

Rys. - "Ślad po strzale z odpowiednio: przyłożenia, 1 cm i 40 cm"

Są to podstawowe informacje podczas ustalania czy ofiara mogła postrzelić się sama, czy też było to niemożliwe bez ingerencji osób trzecich.

Jednak w praktyce bywa różnie. Jak pisze Janusz Markiewicz " ...dległość strzału to nieco zbyt proste hasło - określenie tej odległości nie zawsze jest możliwe, a jeśli jest, to często trzeba brać pod uwagę wiele czynników:

 • wiatr,
 • temperatura powietrza,
 • wilgotność powietrza,
 • czy strzał został oddany bezpośrednio (przestępcy strzelają czasem z broni palnej umieszczonej np. w reklamówkach, nie zostają na miejscu zdarzenia łuski a ślady umożliwiające potencjalnie określenie odległości oddania strzału tu zwykle nie wystąpią),
 • czy strzał został oddany w sposób typowy (dotyczy to np. sytuacji gdy osoby miały bezpośredni kontakt z sobą i ofiara broniąc się złapała za bron: przyblokowanie swobodnego ruchu zamka spowoduje powstanie charakterystycznych śladów na łusce naboju w tym momencie odstrzeliwanego. Podobnie charakterystyczne ślady powstania np. w pistolecie TT/PW-33 gdy strzał padnie w wyniku upadku broni, czy pistoletach maszynowych strzelających "z otwartego zamka" gdy "dopchniemy zamek" znajdujący się w przednim położeniu a w komorze nabojowej będzie niedopalony nabój).

Wiele tego typu śladów pozwala na odtworzenie przebiegu sytuacji w której użyto broni palnej lub chociażby wykluczenie zeznań świadka. Jest to szczególnie ważne (i zwykle możliwe do przeprowadzenia) w sytuacji gdy napastnik i ofiara byli w bliskiej odległości a nawet mieli kontakt fizyczny ze sobą: szarpanina, ciosy, reakcje obronne... etc. Część z tego typu zdarzeń opiniowanych przez balistyków nie musi dotyczyć morderstw na zlecenie. Nie tak rzadko bywa, że dotyczy to niefrasobliwego obchodzenia się z bronią lub posługiwania się nią pod wpływem np. alkoholu. Bywa, że nie ma kto zeznawać - sprawca niczego nie pamięta, a osoba usiłująca wówczas odebrać bron "pijakowi" już nie żyje. W takiej sytuacji bardzo ważne jest wnikliwie przeanalizowanie wszystkich śladów, by ustalić (w miarę możliwości) jak najdokładniej przebieg zdarzenia..."

Na skórze rąk poszukuje się też śladów metali od kolby broni. Niezwykle pożyteczny jest też efekt tzw. podmuchu wstecznego, który sprawia, że do lufy wciągane są cząsteczki substancji z otoczenia (np. włókna z materiału rękawiczek sprawcy). Tak więc aby ustalić "kto strzelał" bada się:

Ślady na broni:
- linii papilarnych;
- drobnych cząstek materii (włókien z odzieży, itp.);
- czasem można na broni stwierdzić także ślady biologiczne. 

Rys. - "Rozkład śladów po strzale - część wewnętrzna dłoni"

Rys. - "Rozkład śladów po strzale - część zewnętrzna dłoni"

Ślady na ciele podejrzanego:
- ślady na dłoni, szczególnie w okolicach między kciukiem a palcem wskazującym. Osadzają się tam cząsteczki gazów wyrzucanych podczas strzału. Jeśli podejrzany trzymał broń w dłoni to osadzają się na niej również cząsteczki metalu (można je znaleźć metoda elektrograficzną). 

Jeśli znajdziemy przestrzeliny, możemy określić kierunek z którego strzelano, oraz kąt pod jakim padł strzał. Troche trudniej jest określić te dane w ciele ofiary - musimy ustalić w jakiej pozycji była, gdy padł strzał. 

Więcej o obrażeniach spowodowanych postrzałem można przeczytać tutaj.

Aby ułatwić identyfikację wykorzystuje się specjalne kartoteki. Centralne Laboratorium Kryminalistyki Komendy Głównej Policji prowadzi:

 • centralna kartotekę broni utraconej; 

 • krajowy zbiór łusek i pocisków; 

 • oraz zbiór wzorców broni i amunicji.


:: Jak odczytać fałszywe dokumenty i numery VIN
:: DISCOVERY - Zbrodnie, które wstrząsnęły światem
:: Człowiek z Maree
:: Tajemnica Gatton
:: Tutoriale kryminalistyczne

:: NOWE! Puzzle

:: Przygody detektywa Maxa

:: Quiz
:: VIII Edycja Konkursu Wiedzy Kryminalistycznej im. prof. Brunona Hołysta
:: Test wiedzy o historii medycyny
:: Test wiedzy o kryminalistyce i medycynie sądowej
:: Układanka
:: Zagadki kryminalne

"Wszystko co żyje pragnie pokoju : w czasie kiedy trawi uplowaną zdobycz"


GALIEL@WEBGROUP 2005